ogłoszenia dodaj obiektkontakt
powrót na stronę główną Karpacz powrót na stronę główną
wybierz kraj

Znajdź na stronie


Dodaj obiekt gratis
drzewo noclegów

Łeba informacje

Info

Łeba to piękny kurort nadmorski położony między jeziorami Łebsko i Serbsko, przecięty rzeką Łebą i kanałem Chełst, w pobliżu Słowińskiego Parku Narodowego zwanego też Kaszubskim. Turystów przyciągają tu ruchome wydmy, lasy, szlaki wodne i specyficzny mikroklimat. Łeba jest wspaniałym miejscem do uprawiania sportów wodnych, jazdy konnej, jazdy na rowerze, wycieczek, pieszych wędrówek, miejscem wypoczynku i relaksu na piaszczystych plażach.

Główne atrakcje turystyczne:

- Ruiny kościoła św. Mikołaja - opiekuna rybaków i żeglarzy z XIV wieku - jest to najstarszy zabytek miasta. W pobliżu kościoła znajdowała się „stara Łeba" - pierwotna osada, niestety sztormy zniszczyły budowlę pozostawiając jedynie jej fragment.
- Port jachtowy - Marina Łeba - jest pierwszym tego typu kompleksowym przedsięwzięciem zrealizowanym na polskim wybrzeżu. Może przyjąć ponad 120 jednostek różnych klas, w tym także jachty żaglowe o długości do 18 m i motorowe do 24 m długości.
- Cmentarz ewangelicki przy ul. Parkowej - znajduje się tam obelisk upamiętniający cmentarz gminy ewangelickiej, żyjącej w Łebie do 1945 roku.
- Obraz Maxa Pechsteina – niemieckiego ekspresjonisty, zamieszkałego w Łebie do 1945 r. obraz zatytułowany : „Matka Boska jako orędowniczka”; Wysoki na ponad 2 m, szeroki na 1m. Namalowany na prześcieradle, farbami używanymi przez rybaków do naprawy łodzi. Przedstawia Maryję stojącą na kuli ziemskiej zanurzonej w morskich falach.
- Słowiński Park Narodowy - główną atrakcją turystyczną Parku są ruchome wydmy, których bardzo drobny piasek pod wpływem wiatru wędruje na wschód z szybkością 3 – 10 m rocznie, zasypując napotykane lasy. Największe pole wydmowe wynosi ok. 500 ha, a największe wydmy sięgają do 42 m.
- Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie.
- Rejs statkiem  po jeziorze Łebsko - jezioro objęte jest strefą ciszy. Po drodze możliwość oglądania rzadkich gatunków ptactwa – raj dla miłośników turystyki ornitologicznej i przyrodniczej.
- Kościół p.w. WNMP - zbudowany został w 1683 r. Do budowy świątyni użyto częściowo materiałów z kościoła św. Mikołaja zniszczonego przez sztormy w 1558 r. Na zewnętrznej ścianie znajduje się obelisk pojednania – upamiętnia poległych w czasie I wojny światowej mieszkańców Łeby. W kościele znajdują się m. in.: figurka srebrnego dorsza, odrestaurowana figurka dwustuletniego chrzcielnego anioła. Na placu przed kościołem znajduje się ławka Maxa Pechsteina.
- Ogród ornitologiczny - można w nim obejrzeć ponad 100 gatunków ptaków z całego świata.Teren składa się z kilku półwyspów, wysepek i stawów rybnych wzajemnie ze sobą połączonych.
- Neptun - zamek na plaży z 1905 roku, ciekawy architektonicznie budynek położony w szczególnie urokliwym miejscu na skarpie wydmy morskiej.
- Krzyż nawigacyjny - metalowa, 16-to metrowa konstrukcja. Stoi u podstawy łebskiego zachodniego falochronu. Poświęcony pamięci marynarzy, rybaków, żeglarzy i tym , którzy nie powrócili z morza.
- Muzeum Wyrzutni Rakiet V2 -  ekspozycja wykopanej 1,5 km od poligonu SPN rakiety ziemia – ziemia, zabudowania z okresu drugiej wojny światowej, bunkier dowodzenia, lej wyrzutni z widocznymi kanałami po chłodziwie, fundamenty stacji radiolokacyjnych, fundamenty hali montażowej służącej do konstrukcji rakiet przeciwlotniczych.
- „Świerkowa Tratwa” – replika tratwy, na której 28.08.1957 r. wraz z trójką przyjaciół wypłynął z Łeby - znany dziś żeglarz, marynista, ekolog, pisarz i rekordzista samotnej żeglugi Andrzej Urbańczyk.Tratwa wypłynęła w kierunku Szwecji i dotarła do Gotlandii.
- Latarnia Stilo zbudowana w latach 1904-1906, umieszczona na fundamencie z betonu i z białego marmuru. Wysokość latarni wynosi 34m. Oprócz zadań praktycznych, spełnia również funkcję turystyczną.
- Latarnia Czołpino położona jest między Łebą a Rowami, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Znajduje się pomiędzy jeziorem Gardno i Łebsko. Wysokość latarni wynosi 25,2m. Udostępniona do zwiedzania, dzięki czemu można z jej wieży podziwiać przepiękna panoramę wydm i całej okolicy.
- Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach powstało w 1963 r., ideą skansenu było odtworzenie układu wsi Kluki, prezentuje budownictwo słowińskie od końca XVIII wieku po lata międzywojenne, podkreślając rybacki charakter wsi.
- Wieża widokowa Rowokół, góra wznosząca się nad okolicą (115m. n.p.m). Z dala Rowokół wygląda jak stożek wulkanu. Na szczycie wznosi się wieża widokowa udostępniana dla turystów, z której rozpościera się wspaniały widok na okolice Słowińskiego Parku Narodowego.
- Stadniny koni – zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie Łeby.
- Miasteczko Western City – Zlokalizowane 500 m przed wjazdem do Łeby. Zajmuje się organizacją imprez  o charakterze westernowym, ukazujących kulturę Dzikiego Zachodu.

Noclegi

Noclegi w miejscowości Łeba kliknij tutaj

PołożenieZOBACZ RÓWNIEŻSerwisy regionalne

Zapraszamy na stronę serwisu turystycznego www.leba.urlop.info.pl gdzie znajdziesz więcej informacji przydatnch do zaplanowania urlopu. Na serwisie regionalnym znajdziesz informację o atrakcjach w Łebie, galerię zdjęć, noclegi podzielone na kategorie, szczegółowy plan, mapę w Łebie i wiele innych.
ONLINE 125 (4) licznik: strona główna | mapa strony | Zobacz również | kontakt | dodaj obiekt | Panel klienta
Strona wygenerowana w 0,197 sek.