ogłoszenia dodaj obiektkontakt
powrót na stronę główną Karpacz powrót na stronę główną
wybierz kraj

Znajdź na stronie






Dodaj obiekt gratis
drzewo noclegów

Poznań informacje

Info

herb Poznań
Poznań jest jednym z najstarszych i największych polskich miast. Leży nad rzeką Wartą, w makroregionie Pojezierza Wielkopolskiego. W Poznaniu znajduje się ok. 200 zbiorników wodnych o zróżnicowanej wielkości. Największym z nich jest Jezioro Maltańskie (67,5 ha).


Odrobina historii

Pierwsze ślady życia ludzkiego na terenach obecnego Poznania pochodzą z około 8900 - 8000 roku p.n.e.. Byli to łowcy reniferów. Ludność indoeuropejska pojawiła się ok. 2200 p.n.e., ślady osadnictwa słowiańskiego pochodzą z ok. V w., natomiast w VIII w. osiedlili się tu Polanie. W X w. gród został zdobyty przez Piastów. W Poznaniu odbył się, najprawdopodobniej, chrzest Mieszka I w 996 r. Większość zabytków pochodzi z okresu tzw. złotego wieku. Podczas II wojny światowej miasto uległo ogromnemu zniszczeniu (ok. 55 %). Poznań został odbudowany w swoim dawnym stylu.



Atrakcje i zabytki


Ostrów Tumski

- Katedra - gotycka budowla z dwiema wieżami, której najstarsza część znajduje się w podziemiach. Pierwsza trójnawowa katedra została wybudowana z inicjatywy Mieszka I. Jednak została ona zniszczona w 1039 r. podczas czeskiego najazdu. Na jej miejscu rozpoczęto budowę nowej dwuwieżowej bazyliki romańskiej. Podczas II wojny światowej katedra uległa poważnym zniszczeniom. Następnie została odbudowana w stylu gotyckim. W bazylice pochowani są twórcy polskiej państwowości: Mieszko I i Bolesław Chrobry.

- Kościół NMP - gotycka świątynia z połowy XV w., we wnętrzu której znajdują się polichromie wg projektu W. Taranczewskiego.

- Gotycka psałteria i renesansowa Akademia Lubrańskiego. W ówczesnych czasach uczelnia była ważnym ośrodkiem studiów humanistycznych. Obecnie we wnętrzach mieści się Archiwum Archidiecezjalne.



Stary Rynek

- Ratusz - wybudowany na początku XIV w., który uległ zniszczeniu w wielkim pożarze miasta w 1536 r., a następnie odbudowany w obecnej formie. Jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury renesansu w Europie. Obecnie we wnętrzach ratusza mieści się Muzeum Historii Miasta Poznania. We frontowej części budowli codziennie, od 1551 r., o godz. 12.00 można zobaczyć słynne poznańskie koziołki.

- Domki budnicze z podcieniami.

- Fontanna przedstawiająca porwanie Prozerpiny.

- Pręgierz.

- Barokowa figura przedstawiająca św. Jana Nepomucena.

- Studzienka z Bamberką.

- Kamienice w stylu renesansowym i barokowym. W jednej z nich (nr 45) mieści się Muzeum Instrumentów Muzycznych z ekspozycją instrumentów lutniczych, fortepianów oraz instrumentów dętych.

- Pałac Gorków w stylu renesansowym z połowy XVI w. Obecnie we wnętrzach pałacu mieści się Muzeum Archeologiczne.



Kościół podominikański z XIII w. z barokowym wnętrzem. Będąc w świątyni warto wejść do Galerii u Jezuitów, jednej z najlepszych poznańskich galerii sztuki współczesnej.


Kościół św. Stanisława wybudowany przez jezuitów w XVII w., w którym od kilku lat odbywają się koncerty.


Muzeum Narodowe z niezwykłymi zbiorami malarstwa europejskiego i polskiego (obrazy Matejki, Malczewskiego, Boznańskiej oraz Belliniego, Bronzina, Zurbarana i Ribery) oraz z zabytkami sztuki romańskiej i gotyckiej.



Śródmieście

- Biblioteka Raczyńskich, której gmach nawiązuje do architektury Luwru.

- Teatr Polski, którego budynek wzniesiono w 1875 r.

- Okrąglak wg. projektu M. Leykama.

- Budynki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w stylu neorenesansowym. W jednym z nich odbywają się koncerty Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego.

- Pomniki: A. Mickiewicza (1960) i Poznańskiego Czerwca (1956).



Cytadela na Wzgórzu Winiarskim. Od XIX w. na wzgórzu znajdowały się fortyfikacje, które uległy zniszczeniu w 1945 r. Obecnie znajduje się tu rozległy park oraz Muzeum Uzbrojenia - Cytadela Poznańska. Na zboczach Cytadeli pochowani są żołnierze armii polskiej, radzieckiej oraz alianckiej z okresów I i II wojny światowej.


Jezioro Maltańskie - sztuczny zbiornik powstały w okresie II wojny światowej. Obecnie jest jednym z najnowocześniejszych torów regatowych w Europie. Jest ulubionym miejscem spacerowiczów. Na terenie jeziora znajduje się kąpielisko oraz całoroczne centrum narciarskie "Malta-Ski". Na północnym brzegu jeziora usytuowane są tory kolejki dziecięcej "Maltanka". W czerwcu na terenie jeziora odbywa się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta.


Muzeum Motoryzacji - pod rondem Kaponiera znajduje się ekspozycja około 30 zabytkowych samochodów i motocykli.


Ogród Botaniczny założony w 1925 r. na Jeżycach. Znajduje sie w nim ok. 8 tys. gatunków roślin ze wszystkich stref klimatycznych.


Palmiarnia - na terenie parku Wilsona, w której rośnie wiele egzotycznych roślin.


Międzynarodowe Targi Poznańskie - w pobliżu Dworca Głównego, obok parku Wilsona. Są jednymi z najstarszych tego typu placówek w Europie.


Punkty widokowe: na 17 piętrze wieżowca Akademii Ekonomicznej - można stąd podziwiać piękną panoramę miasta oraz na szczycie sztucznego stoku na Malcie, z którego ujrzymy panoramę centrum miasta.


Zoo - stare zoo (utworzone 24 lutego 1874 w centrum miasta) i nowe zoo (powstało na przełomie lat 60-tych i 70-tych XX w. przy jeziorze Maltańskim).


Kratery będące pozostałością po uderzeniu Meteorytu Moraskiego. Kratery znajdują się na lewym brzegu Warty, na Morasku. Pierwsza bryła została znaleziona 12 listopada 1914, ważyła 77,5 kg. Najprawdopodobniej uderzenie miało miejsce w IV tysiącleciu p.n.e. Obecnie znajduje się siedem kraterów, w tym sześć zalanych wodą. 24 maja 1976 r. w tym miejscu utworzono rezerwat "Meteoryt Morasko" (55 ha).

Noclegi

Noclegi w miejscowości Poznań kliknij tutaj

Położenie



ZOBACZ RÓWNIEŻ



Serwisy regionalne

Zapraszamy na stronę serwisu turystycznego urlop.info.pl gdzie znajdziesz więcej informacji przydatnch do zaplanowania urlopu. Na serwisie regionalnym znajdziesz informację o atrakcjach Dębogórze, galerię zdjęć, noclegi podzielone na kategorie, szczegółowy plan, mapę Dębogórze i wiele innych.
ONLINE 147 (4) licznik: strona główna | mapa strony | Zobacz również | kontakt | dodaj obiekt | Panel klienta
Strona wygenerowana w 0.493 sek.