ogłoszenia dodaj obiektkontakt
powrót na stronę główną Karpacz powrót na stronę główną
wybierz kraj

Znajdź na stronie


Dodaj obiekt gratis
drzewo noclegów

Zachełmie informacje

Info

Zachełmie

Wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim, w gminie Podgórzyn. 
Zachełmie powstało na początku XVII wieku, zostało założone przez uciekinierów religijnych z Czech, których prześladowania podczas wojny trzydziestoletniej (1624-1657) zmusiły do osiedlenia się na tych obszarach. Początkowo była to wioska drwali, gdzie z czasem rozwijało się rolnictwo i pasterstwo, a na początku XX wieku stała się popularnym miejscem letniskowym. 
Dziś Zachełmie zachęca do spokojnego wypoczynku, jest idealnym miejscem do pieszych wycieczek po wyższych partiach Karkonoszy, są tu też trasy rowerowe i dla narciarstwa biegowego.
Atrakcją jest dom, w którym kiedyś mieszkał Ludomir Różycki, znany kompozytor, przebywał on tu w latach 1947-1953. Przebywał tu też dr.inż. Alfred Wilm - wynalazca lekkiego i wytrzymałego stopu metali (duraluminium), od 1918 roku mieszkał w Zachełmiu, w willi "Berghof". Jego brat, Bernhard Wilm, filozof, dramatopisarz, przyjaźnił się z  Gerhartem Hauptmannem, noblistą z pobliskiego Jagniątkowa. 
Mieszkał tu także Johannes M. Avenarius, malarz, którego pięknie haftowana koszula zainspirowała Bernharda Wilma do opracowania "koszul zachełmiańskich" ("Saalberger Hemden"), modnych w okolicy na początku XX wieku. Był to strój odświętny i kosztowny, który odróżniał mieszkańców Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej.

Warto zobaczyć:
  • Chaty sudeckie- przysłupowe chaty z dwuspadowymi dachami stoją rozsiane po całej okolicy.
  • Charakterystyczne dla gminy Podgórzyn są XIX i XX - wieczne ośrodki wczasowe i wille z drewnianymi werandami i zdobionymi okapami dachów,
  • Zamek Chojnik.
Blisko stąd do Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby, Jakuszyc, Karpacza.


Szlaki:
- niebieski Podgórzyn - Jagniątków,
- czarny Podgórzyn - Chojnik,
- zielony Przesieka - Chojnik.

Noclegi

Noclegi w miejscowości Zachełmie kliknij tutaj

PołożenieZOBACZ RÓWNIEŻSerwisy regionalne

Zapraszamy na stronę serwisu turystycznego urlop.info.pl gdzie znajdziesz więcej informacji przydatnch do zaplanowania urlopu. Na serwisie regionalnym znajdziesz informację o atrakcjach Lubiechowej, galerię zdjęć, noclegi podzielone na kategorie, szczegółowy plan, mapę Lubiechowej i wiele innych.
Zapraszamy na stronę serwisu turystycznego www.karpacz.urlop.info.pl gdzie znajdziesz więcej informacji przydatnch do zaplanowania urlopu. Na serwisie regionalnym znajdziesz informację o atrakcjach w Karpaczu, galerię zdjęć, noclegi podzielone na kategorie, szczegółowy plan, mapę w Karpaczu i wiele innych.
Zapraszamy na stronę serwisu turystycznego www.swieradowzdroj.urlop.info.pl gdzie znajdziesz więcej informacji przydatnch do zaplanowania urlopu. Na serwisie regionalnym znajdziesz informację o atrakcjach w Świeradowie Zdrój, galerię zdjęć, noclegi podzielone na kategorie, szczegółowy plan, mapę w Świeradowie Zdrój i wiele innych.
Zapraszamy na stronę serwisu turystycznego www.e-szklarska.pl gdzie znajdziesz więcej informacji przydatnch do zaplanowania urlopu. Na serwisie regionalnym znajdziesz informację o atrakcjach w Szklarskiej Porębie, galerię zdjęć, noclegi podzielone na kategorie, szczegółowy plan, mapę w Szklarskiej Porębie i wiele innych.
ONLINE 85 (3) licznik: strona główna | mapa strony | Zobacz również | kontakt | dodaj obiekt | Panel klienta
Strona wygenerowana w 0,302 sek.