ogłoszenia dodaj obiektkontakt
powrót na stronę główną Karpacz powrót na stronę główną
wybierz kraj

Znajdź na stronie


Dodaj obiekt gratis
drzewo noclegów

Stronie Śląskie informacje

Info

Stronie Śląskie 
 
Niewielka miejscowość leżąca u podnóża Śnieżnika w dolinie rzeki Białej Lądeckiej i jej dopływów: Morawki i Siennej Wody. Stronie Śląskie otaczają od północy Góry Złote, od południowego-wschodu Góry Bialskie, od zachodu Krowiarki. Cała gmina leży na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, utworzonego w 1981 roku. Na terenie gminy istnieją cztery rezerwaty.


Odrobina historii:

Pierwsze wzmianki o Stroniu Śląskim datuje się na wiek XIII. Od XIV wieku na terenie wsi rozwijało się górnictwo rud żelaza. W 1428 roku wieś została spalona przez husytów. Górnictwo i hutnictwo prosperowało przez cały XVI wiek, aż do momentu wojny trzydziestoletniej. Wówczas wieś została ograbiona i splądrowana. W połowie XVIII wieku w Stroniu powstała huta szkła. Zbudowano także browar i gorzelnię. W latach 1840-45 funkcjonował młyn papierniczy i dominialna cegielnia. W 1897 roku w miejscowości wybudowano kolej. Od tego czasu Stronie zaczęli odwiedzać letnicy. W dwudziestoleciu międzywojennym w kamieniołomach wydobywano marmur. Po wojnie odkryto we wsi złoża fluorytu i rud uranu. W 1967 roku Stronie otrzymało prawa miejskie, obejmując swymi granicami wsie Strachocin i Goszów.


Zabytki i atrakcje:

Kościół parafialny p.w. Matki Bożej Królowej Polski i św. Martenusa - świątynię wybudowano w 1264 roku, przebudowano ją w 1732 r. Kolebkowe sklepienie pokryte jest freskami. Nad wejściem znajduje się kamienny kartusz herbowy, nad którą jest wnęka z figurką Chrystusa. Interesująca jest wieża z dzwonem z 1758 roku i kamienna chrzcielnica z połowy XVIII wieku. Warto również zwrócić uwagę na Drogę Krzyżową oraz klasyczną pietę z 1876 r. autorstwa Franza Thamma. Przy kościele można obejrzeć kapliczkę i nagrobek założycieli huty szkła - rodziny von Losky.

Kościół p.w. Zmartwychwstania Pańskiego wybudowany w 1915 roku. Obecnie służy za dom pogrzebowy.

Ruiny kaplicy św. Onufrego z 1732 roku. Wzniesiona jest w stylu wczesnego baroku.

Kolumna wotywna z 1672 roku, ufundowana przez sędziego Wolfa. Rzeźby przedstawiają sceny Ostatniej Wieczerzy,ostatniej drogi i ukrzyżowania Chrystusa, Zesłanie Ducha Świętego, Marię z dzieciątkiem, św. Michała Archanioła, portrety biskupów i papieży. Całość uzupełniają motywy winorośli i ptaków.

Dawny zespół dworski z XIX wieku.

Huta Szkła "VIOLETTA" - aktualnie produkowany asortyment oraz mała wystawa historyczna.

Muzeum Minerałów - ekspozycja minerałów z całego świata, m.in. aragonit, jaspis, agaty, róża pustyni, ametyst, kryształ górski, morion).Noclegi

Noclegi w miejscowości Stronie Śląskie kliknij tutaj

PołożenieZOBACZ RÓWNIEŻSerwisy regionalne

Zapraszamy na stronę serwisu turystycznego urlop.info.pl gdzie znajdziesz więcej informacji przydatnch do zaplanowania urlopu. Na serwisie regionalnym znajdziesz informację o atrakcjach Wojtówce, galerię zdjęć, noclegi podzielone na kategorie, szczegółowy plan, mapę Wojtówce i wiele innych.
Zapraszamy na stronę serwisu turystycznego www.dusznikizdroj.urlop.info.pl gdzie znajdziesz więcej informacji przydatnch do zaplanowania urlopu. Na serwisie regionalnym znajdziesz informację o atrakcjach w Dusznikach Zdrój, galerię zdjęć, noclegi podzielone na kategorie, szczegółowy plan, mapę w Dusznikach Zdrój i wiele innych.
Zapraszamy na stronę serwisu turystycznego www.kudowazdroj.com.pl gdzie znajdziesz więcej informacji przydatnch do zaplanowania urlopu. Na serwisie regionalnym znajdziesz informację o atrakcjach w Kudowie Zdrój, galerię zdjęć, noclegi podzielone na kategorie, szczegółowy plan, mapę w Kudowie Zdrój i wiele innych.
Zapraszamy na stronę serwisu turystycznego www.ladekzdroj.com.pl gdzie znajdziesz więcej informacji przydatnch do zaplanowania urlopu. Na serwisie regionalnym znajdziesz informację o atrakcjach w Lądku Zdrój, galerię zdjęć, noclegi podzielone na kategorie, szczegółowy plan, mapę w Lądku Zdrój i wiele innych.
Zapraszamy na stronę serwisu turystycznego www.polanicazdroj.urlop.info.pl gdzie znajdziesz więcej informacji przydatnch do zaplanowania urlopu. Na serwisie regionalnym znajdziesz informację o atrakcjach w Polanicy Zdrój, galerię zdjęć, noclegi podzielone na kategorie, szczegółowy plan, mapę w Polanicy Zdrój i wiele innych.
ONLINE 92 (2) licznik: strona główna | mapa strony | Zobacz również | kontakt | dodaj obiekt | Panel klienta
Strona wygenerowana w 0,297 sek.