ogłoszenia dodaj obiektkontakt
powrót na stronę główną Karpacz powrót na stronę główną
wybierz kraj

Znajdź na stronie


Dodaj obiekt gratis
drzewo noclegów

Stara Białka informacje

Info


Stara Białka

Położona jest na uboczu, w gminie Lubawka, w powiecie kamiennogórskim, we wschodniej części Wzgórz Bramy Lubawskiej nad Białką (potok, pr. dopływ Świdnika). Jest to stara rolnicza wieś łańcuchowa pierwszy raz wzmiankowana była w 1305 r. jako Wysbach i Wiesenbach, później jako Weisbach i Alt Weisbach. Obecną nazwę nosi od 1945 r. Wraz z budową kościoła na począku XVII w. rozpoczął się intensywniejszy rozwój wsi.

Zabytki wsi:
  • Kościół filialny Św. Mateusza, renesansowy, wzniesiony w latach 1606-1609, restaurowany w 1884 r. Orientowany, murowany, prostokątny z wydzielonym tęczą prezbiterium nakrytym dwuprzęsłowym sklepieniem kolebkowym z lunetami, zwieńczony dwuspadowym dachem z ośmioboczną sygnaturką. Zachował we wnętrzu renesansowe ołtarze i ambonę z pocz. XVII w., oraz trzy epitafia z początków XVIII w.
  • Cmentarz, który otoczony jest kamiennym murem obronnym z zachowanymi strzelnicami, rozdzielony bramą restaurowaną w 1884 r.


W okolicy:
  • Zbiornik Bukówka - pełni funkcję rezerwatu wody pitnej dla mieszkańców Wałbrzycha. Można w nim łowić ryby, żeglować i pływać kajakami.
  • Przejście graniczne w Lubawce (5,5 km) i na Przełęczy Okraj.
  • Zespół klasztorny w Krzeszowie (8 km).
  • Sztolnie w Kowarach (11 km).
 

Noclegi

Noclegi w miejscowości Stara Białka kliknij tutaj

PołożenieZOBACZ RÓWNIEŻSerwisy regionalne

Zapraszamy na stronę serwisu turystycznego urlop.info.pl gdzie znajdziesz więcej informacji przydatnch do zaplanowania urlopu. Na serwisie regionalnym znajdziesz informację o atrakcjach Lubiechowej, galerię zdjęć, noclegi podzielone na kategorie, szczegółowy plan, mapę Lubiechowej i wiele innych.
Zapraszamy na stronę serwisu turystycznego www.karpacz.urlop.info.pl gdzie znajdziesz więcej informacji przydatnch do zaplanowania urlopu. Na serwisie regionalnym znajdziesz informację o atrakcjach w Karpaczu, galerię zdjęć, noclegi podzielone na kategorie, szczegółowy plan, mapę w Karpaczu i wiele innych.
Zapraszamy na stronę serwisu turystycznego www.swieradowzdroj.urlop.info.pl gdzie znajdziesz więcej informacji przydatnch do zaplanowania urlopu. Na serwisie regionalnym znajdziesz informację o atrakcjach w Świeradowie Zdrój, galerię zdjęć, noclegi podzielone na kategorie, szczegółowy plan, mapę w Świeradowie Zdrój i wiele innych.
Zapraszamy na stronę serwisu turystycznego www.e-szklarska.pl gdzie znajdziesz więcej informacji przydatnch do zaplanowania urlopu. Na serwisie regionalnym znajdziesz informację o atrakcjach w Szklarskiej Porębie, galerię zdjęć, noclegi podzielone na kategorie, szczegółowy plan, mapę w Szklarskiej Porębie i wiele innych.
ONLINE 98 (1) licznik: strona główna | mapa strony | Zobacz również | kontakt | dodaj obiekt | Panel klienta
Strona wygenerowana w 0,258 sek.