ogłoszenia dodaj obiektkontakt
powrót na stronę główną Karpacz powrót na stronę główną
wybierz kraj

Znajdź na stronie


Dodaj obiekt gratis
drzewo noclegów

Krynica Zdrój informacje

Info

Krynica-Zdrój - historia

Źródła wskazują na to, że Krynica-Zdrój istniała już przed rokiem 1547. Rozwój miasta jest związany z odkryciem w leczniczych źródeł mineralnych XVIIw. . Początkiem uzdrowiska stał się "Mały domek" z 1794r., którym mieściły się pierwsze zakłady kąpielowe. Jako zdrój kąpielowy Krynica-Zdrój została nazwana w 1807 roku.
Kąpiele żurawinowe zaczęto tu stosować już od 1858r. Powstały takie obiekty jak Stare Łazienki Mineralne, Stare Łazienki Borowinowe, Dom Zdrojowy, Pijalnia Główna z deptakiem i Teatr Modrzewiowy. Rozwojowi uzdrowiska sprzyjało również wybudowanie w 1876r. linii kolejowej do Muszyny, wydłużonej w 1911r. do Krynicy-Zdroju. Pod koniec XIX Krynica-Zdrój stała się modnym i elitarnym uzdrowiskiem, miejscem spotkań wielu sławnych Polaków m.in. J. Matejko, H. Sienkiewicz, J.I. Kraszewski, H. Modrzejewska, J. Tuwim, K.I. Gałczyński, W. Rejmont, J. Kiepura. Europejski Festiwal im. Jana Kiepury, nazwiązuje do częstych pobytów Kiepury w Krynicy-Zdroju. W teatrze modrzewiowym, który spalił się w 1943 r. występowali L. Solski i H. Modrzejewska.
Krynica-Zdrój znana jest również z twórczości malarza prymitywisty Nikifora zwanego Krynickim.
Po I wojnie światowej odrestaurowano część obiektów i wybudowano nowe m.in. Nowe Łazienki Mineralne, Nowy Dom Zdrojowy. Zbudowano równiez schronisko na Jaworzynie Krynickiej i kolejkę na Górę Parkową, stadion zimowy oraz tor saneczkowy. Krynica-Zdrój stała się ośrodkiem sportów zimowych, odbyły się tu m.in. Mistrzostwa Europy w saneczkarstwie i Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie.
Druga wojna światowa i okres okupacji przerwały rozwój uzdrowiska. Natomiast po wojnie nastąpiła rozbudowa kurortu, powstały nowe sanatoria branżowe, efektowny zakład przyrodoleczniczy, pijalnia główna z salą koncertową, korty tenisowe - Krynica stała się największym kurortem w zespole uzdrowisk krynicko-popradzkich.


Krynica-Zdrój - zabytki

 • Pijalnia 'Słotwinka' z 1815 roku. najstarszy budynek w Krynicy
 • Łazienki Borowinowe z 1881 roku
 • Stare Łazienki Mineralne z lat 1863-66
 • Pijalnia Główna z 1971 roku - wewnątrz sala koncertowa i ogród zimowy
 • Neorenesansowy Stary Dom Zdrojowy z 1889 roku, w którym mieści się pijalnia wody 'Mieczysław'
 • Romanówka - Muzeum Nikifora, właściwie Epifaniusza Drowniaka (1895-1968), krynickiego malarza prymitywisty pochodzenia łemkowskiego o światowej sławie
 • Muszla koncertowa z tablicą ku czci związanego z Krynicą Jana Kiepury (1902-66). To właśnie dla słynnego tenora wybudowano w Krynicy-Zdroju, według projektu Bohdana Pniewskiego, willę Patria
 • Obok muszli koncertowej stoi Nowy Dom Zdrojowy z 1939 roku, w poliżu pomnik Adama Mickiewicza z 1906 roku
 • Drewniany kościół p.w. Przemienienia Pańskiego z 1864 roku
 • Kościół NMP Wniebowziętej, wzniesiony w latach 1887-1902 w stylu renesansu włoskieg
 • Nowe Łazienki Mineralne (1923-26)
 • Szlak Cerkwii Łemkowskich poświęcony budownictwu sakralnemu tych okolic, w przeszłości zamieszkanych głównie przez Łemków.

Noclegi

Noclegi w miejscowości Krynica Zdrój kliknij tutaj

PołożenieZOBACZ RÓWNIEŻSerwisy regionalne

Zapraszamy na stronę serwisu turystycznego urlop.info.pl gdzie znajdziesz więcej informacji przydatnch do zaplanowania urlopu. Na serwisie regionalnym znajdziesz informację o atrakcjach Mordarce, galerię zdjęć, noclegi podzielone na kategorie, szczegółowy plan, mapę Mordarce i wiele innych.
Zapraszamy na stronę serwisu turystycznego www.muszyna.urlop.info.pl gdzie znajdziesz więcej informacji przydatnch do zaplanowania urlopu. Na serwisie regionalnym znajdziesz informację o atrakcjach w Muszynie, galerię zdjęć, noclegi podzielone na kategorie, szczegółowy plan, mapę w Muszynie i wiele innych.
Zapraszamy na stronę serwisu turystycznego www.piwnicznazdroj.com.pl gdzie znajdziesz więcej informacji przydatnch do zaplanowania urlopu. Na serwisie regionalnym znajdziesz informację o atrakcjach w Piwnicznej, galerię zdjęć, noclegi podzielone na kategorie, szczegółowy plan, mapę w Piwnicznej i wiele innych.
ONLINE 83 (1) licznik: strona główna | mapa strony | Zobacz również | kontakt | dodaj obiekt | Panel klienta
Strona wygenerowana w 0,201 sek.